Як Заліщики, що на Тернопільщині були курортом міжнародного значення: Архівні фото 1938 року

«Польська Рiв’єра» з нудистським пляжем

Про те, що місто-півострів було колись відомим європейським курортом, знають навіть далеко не всі мешканці району. Проте саме це місце називалося на початку минулого століття «Польською Рiв’єрою» і було розвиненим кліматологічним курортом, до якого ходив прямий швидкісний поїзд iз Варшави. Береги Дністра були забудовані віллами та пансіонатами. Neapol, Warshawa, Riviera, Grand – одні назви чого варті! Там знаходились два великих комфортних піщаних пляжі «Сонячний» і «Тінистий». До речі, був і ще один – перший у міжвоєнній Польщі неофіційний нудистський, а набережну порівнювали з ялтинською.

Як істинне курортне місто Заліщики затихали в холодну пору року і оживали влітку. Тут проводилось багато культурних та спортивних заходів, як от концерти, виставки, театральні вистави, кінні перегони, змагання з тенісу, стрільби та веслярства. Пропонувалися навіть дійства, схожі на фестивалі, – одне з таких проводили завжди у другу декаду вересня на честь збору винограду, і називалося воно «Віннярство» (Вінобранє – Winobranie). На відпочинок у Заліщики охоче приїжджали представники знаті й творчої інтелігенції, серед яких було і чимало відомих людей – наприклад, оперна зірка Соломія Крушельницька, письменники Юрій Федькович та Василь Стефаник, перший маршал Польщі Юзеф Пілсудський. Нині про ті часи нагадують хіба спогади й старі фото.

«Середземноморський» курорт

Чудові пляжі колишнього заліщицького курорту були знищені великою дністровською повінню, і в радянський період їх чомусь не відновили… Однак за тих же радянських часiв райцентр усе ще залишався досить відомим кліматологічним курортом. У колишньому палаці місцевої знаті функціонувала здравниця всесоюзного значення «Заліщики», в якій щорічно відпочивало й поправляло здоров’я більше п’яти тисяч людей не тільки з України, а й з інших республік колишнього СРСР. На превеликий жаль будинок відпочинку «Заліщики» не витримав економічних катаклізмів української незалежності. Нікого чомусь не зацікавило збереження об’єктів, завдяки яким можна було б поповнювати бюджет міста та розвивати його як туристичний і курортний центр. До того ж виникли певні екологічні проблеми, на вирішення яких хронічно не вистачало коштів, а без цього повернути Заліщикам колишню курортну славу було просто неможливо. Хоча, як вважає більшість, для туристичного бізнесу тут «золоте дно». От тільки інфраструктури відповідної немає, і це – велика проблема. Але все ж є надія, що рано чи пізно до Заліщиків таки повернеться їхня давня курортна слава і місто-півострів обов’язково стане одним iз найпопулярніших туристичних центрів Західної України.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

За матеріалами: igormelika.com.ua

Фото: Мандрівка Старим Кордоном

Знайшли помилку?
Виділіть текст і натисніть "Ctrl+Enter"
Як Заліщики, що на Тернопільщині були курортом міжнародного значення: Архівні фото 1938 року

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: